Opowiadałam w Piwnicznej-Zdroju o tym, jak rozwija się tradycja tkania Rękawic Furmańskich, prowadząc Drugi dzień Rękawicy Furmańskiej w Piwnicznej-Zdroju.
O tym, że są takie Rękawice – Furmańskie dowiedziałam się od Małgosi (Maleństwa) z pierwszego kursu przewodników. Jej Mama – Babcia Basia – miłośnik regionu, w którym mieszka, sporo pomogła nam z historią regionalną przed egzaminami… i wtedy dostałam od niej swoją pierwszą parę rękawic furmańskich… Czym są Rękawice Furmańskie i jak się je tworzy dowiedziałam się w Łomnicy-Zdroju w około pandemicznym czasie – w turystyce mieliśmy przecież przymusowo więcej wolnego…
Obserwowałam szybkie dłonie mistrzów tkackich, a przy okazji słuchałam lokalnych opowieści. Pierwszy Dzień Rękawicy Furmańskiej (2023r.) zastał mnie w pracy, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności termin drugiej edycji tego wydarzenia dał nam wspólnie celebrować.
Otuleni wrześniowym słońcem, przed Pijalnią Główną, odkrywaliśmy kolejne rozdziały historii, rozmawiałam z tkaczami ujętych na Szlaku Tkackim Rękawic Furmańskich, posłuchaliśmy Zespołu Regionalnego Dolina Popradu, kosztowaliśmy jagnięcinki – mniam.
O Szlaku tkackim, o rękawicach furmańskich o tkaczach z Gminy Piwniczna-Zdrój będzie jeszcze głośno! a Dlaczego? jesienią 2022r. umiejętność ta została wpisana na krajowa listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO, a światowa LISTA? mówi się, że za mniej niż 10 lat!
Kto czeka ten wyczeka!
Pięknie dziękuje Pani Barbarze Talar za zaufanie, a każdemu, kto współtworzył to wydarzenie, za cudowną atmosferę