Przemierzając gminę Gródek nad Dunajcem, przyszła pora na siedzibę gminy.

Ta urokliwa miejscowość , kojarzy nam się z wypoczynkiem nad jeziorem. To właśnie w Gródku znajduje się centrum turystyczne.

Wioseczka ta powstała z połączenia dwóch wsi: Kobyle i Gródek. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1629r. Ciekawostką historyczną z XX wieku jest fakt, że podczas II wojny światowej, hitlerowski gubernator Hans Frank, wybudował tu wille z pływającym basenem kąpielowym.

Z okresu średniowiecza zachowały się przekazy, że na zalesionym szczycie grodziska (dziś wyspa) wprawne oko dostrzeże resztki średniowiecznego Zamku z XIV wieku – zamek Klemensa Kurowskiego. Ostatnim właścicielem byli Mikołaj Kurowski – arcybiskup gnieźnieński i jego brat – kasztelan sądecki – Piotr Kurowski. Dzisiaj wyspa jest rezerwatem ornitologicznym.

Będąc w Gródku, możemy skorzystać z rejsu stateczkiem, motorówką, pożyczyć sprzęt wodny. Miejsce to pozwala również na wypożyczenie sprzętu wodnego oraz na kąpiele ( tu na Chorwację się chodzi ;-).

Amatorzy wędkowania też znajdą dla siebie przestrzeń.

Wśród atrakcji dla dzieci, godnym zauważenia jest park linowy oraz tworzona tężnia solankowa.

Warto też wspomnieć o turystce pieszej. Co prawda, Gródek nad Dunajcem znajduje się na pogórzach karpackich (a dokładnie P. Rożnowskim), ale przez kilka miejscowości przechodzi drugi co do długości niebieski szlak długodystansowy z Wielkiego Rogacza do Tarnowa (utworzony przez PTTK).
Na zrzucie ekranu, widzimy jego przebieg przez Gminę.
Oczywiście szlaków gminnych oraz o krótszym przebiegu jest więcej – wybór zostawiam turystom

grafika za: mapy.cz

Urokliwe wąskie dróżki Pogórza są również mekką dla rowerzystów. Obecny rozwój infrastruktury rowerowej oraz technologi (m.in. rowery elektryczne) otwiera nowe możliwości cyklistom.

Wśród kilku tras, warto wspomnieć tworzoną VeloDunajec i jego przebieg w Gminie.

Grafika za https://narowery.visitmalopolska.pl/velodunajec

Wśród smaków, lokalnych zapachów, noclegów i warsztatów – warto zerknąć, co proponuje marka lokalna: śliwkowy szlak.

http://www.nasliwkowymszlaku.pl/

Dla tych, którzy, nie mogą się doczekać śliwkowych smaków – zachęcam do zajrzenia na powyższą stronę, gdzie można znaleźć przepisy kulinarne.